İnceleme

Bambu Lab A1 mini mi A1 mi? Hangi 3D Yazıcıyı Almalısın?

A1 mini mi A1 mi diye kararsızsan, asıl fark baskı hacmi, masa alanı ve tabla sıcaklığında. Hangi 3D yazıcının sana uyduğunu anlattık.

Bambu Lab A1 mini mi A1 mi? Hangi 3D Yazıcıyı Almalısın?

Bambu Lab'in iki açık kasa 3D yazıcısından, basacağın en büyük parça 180 mm'lik küpe sığıyorsa A1 mini'yi, sığmıyorsa A1'i almalısın. İkisinin nozzle (filamenti eriten uç) sıcaklığı, azami hızı ve çok renk sistemi aynı. Asıl fark baskı hacminde, masada kapladıkları yerde, tabla sıcaklığında ve ekranda çıkıyor. Aşağıda bu farkların hangisinin senin işine yarayacağını ve AMS lite ile renkli basmanın saat ve filament olarak neye mal olduğunu bulacaksın.

Baskı hacmi ve boyut: 180 mm mi 256 mm mi?

A1 mini'nin baskı hacmi 180 × 180 × 180 mm, A1'in 256 × 256 × 256 mm. A1'in hacmi P1 ve X1 serileriyle aynı.

TechRadar mini'nin hacmini "ev projeleri, oyuncaklar, modeller, organizerlar ve yedek parçalar için yeterli" diye tanımlıyor; Tom's Hardware da "birçok pratik baskı ve eğlenceli model için yeterince geniş" diyor. Figür, kutu, kablo düzenleyici ve yedek parça basıyorsan 180 mm çoğu zaman yeter. Büyük bir kask parçası, uzun bir raf ya da tek parça maket gövdesi planlıyorsan parçayı bölmek zorunda kalırsın.

A1 mini A1
Baskı hacmi 180 × 180 × 180 mm 256 × 256 × 256 mm
Ölçüler 347 × 315 × 365 mm 385 × 410 × 430 mm
Ağırlık 5,5 kg 8,3 kg
Tabla azami sıcaklığı 80 °C 100 °C
Ekran 2,4" dokunmatik 3,5" IPS dokunmatik
Wi-Fi Wi-Fi 4 (802.11n) Wi-Fi 5 (802.11ac)

Masa alanı hesabında ölçüleri yan yana koy: mini 347 × 315 mm, A1 385 × 410 mm taban kaplıyor. İkisi de bed slinger (baskı sırasında tablası ileri geri giden tip).

İkisinde de aynı olan ne var, hangi malzemeler basılır?

İkisinde de doğrudan sürücülü (direct drive, filamenti nozzle'ın yanından iten) ekstrüder, tamamen metal hotend (filamenti eriten ısıtıcı blok) ve hızlı değişen nozzle'lar var. Nozzle en fazla 300 °C'ye, hız 500 mm/s'ye, ivme 10.000 mm/s²'ye çıkıyor. İkisi de tabla seviyelemeyi ve Z yüksekliğini kendisi yapıyor, kamerasında timelapse (zaman atlamalı kayıt) ve manuel gizlilik kapağı bulunuyor.

Üretici değerleri aynı olduğu için hız tek başına seçim sebebi değil. Tom's Hardware A1'i "en hızlı Kartezyen yazıcı" diye anıyor, ama bu yazarın kendi görüşü; Core XY modellere göre ivmenin yarı düzeyde kaldığını da ekliyor. Normal baskıda farkın hissedilmesi zor.

Malzemede de ortak sınır var. Bambu mini için kasa gerektirmeyen malzemeleri öneriyor: PLA, PETG, TPU ve bunların destek filamentleri. ABS, ASA, PC, PA ve PET önerilmiyor, çünkü yüksek tabla ya da hazne sıcaklığı istiyorlar. Stacksheriff mini'yi "PLA ve PETG için optimize" diye tanımlıyor; TechRadar listeye PVA'yı da ekliyor. A1 için kasa seçeneği yok, yani aynı sınır pratikte onun için de geçerli. Mühendislik malzemeleri basacaksan kapalı kasaya geçişi A1 mi P2S mi karşılaştırması anlatıyor. Makara seçerken yerli filament rehberi işine yarar.

İkisinde de Bambu Studio ya da OrcaSlicer (modeli katmanlara bölen yazılım) kullanman gerekiyor, çünkü yazıcı düz G-code değil 3MF okuyor. Dosya bulut, yerel ağ ya da SD kartla gidiyor. Slicer'a yeni başlıyorsan Bambu Studio rehberi ilk baskıya kadar yolu gösteriyor. Hazır modeller için Bambu'nun kütüphanesi MakerWorld yazıcılara tek tıkla bağlanacak şekilde sunuluyor.

Çocuk ve okul kullanımı için hangisi?

İkisi de açık gövdeli: çalışırken sıcak nozzle'a ve tablaya erişim açık. Nozzle 300 °C'ye, tabla mini'de 80 °C'ye, A1'de 100 °C'ye çıkıyor. Çocuk ya da öğrenci kullanacaksa baskı sırasında yanında bir yetişkin olsun ve sıcak parçalara baskı bittikten sonra, soğuduktan sonra dokunulsun.

Pratik fark kurulumda ve taşımada. Mini 5,5 kg, A1 8,3 kg. Bambu'nun mini sayfası yazıcının önceden monte geldiğini ve kutudan ilk baskıya yaklaşık 20 dakika sürdüğünü söylüyor. Tom's Hardware ise mini'nin yüzde 95 monte geldiğini, filament temizleyici ile makara tutucunun takılıp Bowden tüplerinin (filamenti ileten ince borular) bağlanması gerektiğini yazıyor. A1 de yaklaşık yüzde 95 monte; portal (gantry) tabana birkaç vidayla takılıyor, filament temizleyici ve makara tutucu da vidalanıyor. Sınıf ya da atölye gibi birden fazla kişinin kullanacağı bir ortamda montaj adımı az olan mini'nin işi daha kolay.

AMS lite ile çok renkli basmak değer mi?

AMS lite, dört makara taşıyan çok renk ünitesi. Her makaranın kendi motoru var. İki yazıcı da tek makara tutucuyla da çalışabiliyor. AMS lite A1 serisi için üretildi; X1 ve P1 gibi Core XY modellerle uyumlu değil. Tom's Hardware'e göre klasik AMS kadar derli toplu görünmüyor, çünkü her makaradan nozzle'a ayrı bir Bowden tüpü gidiyor; karşılığında sıkışma olduğunda açması çok daha kolay. A1'e takıldığında yazıcı belirgin biçimde daha fazla yer kaplıyor, ama daha az tavan boşluğu gerekiyor.

Maliyeti iki şey belirliyor: süre ve israf. Tom's Hardware'in mini incelemesinde dört renkli itfaiye kamyonu baskısı 200 mm/s'de 22 saat 25 dakika sürmüş; aynı iş tek renkte 4 saat 19 dakika sürecekmiş, yani yaklaşık 5,2 kat. Toplam malzeme 166 g (46 siyah, 68 kırmızı, 41 gümüş, 11 mavi). Renk değişiminde atılan filament (purge) ayarlardan sonra 115 g'a inmiş, öncesinde 200 g'mış. İncelemeyi yazan fazla ayar yapmış olabileceğini de not ediyor: siyah kırmızıya karışmış, tekerlekteki gümüş biraz pembe çıkmış.

A1'de Flexi Factory Panda baskısı tek renkte 2 saat 40 dakika, üç renkte 6 saat 46 dakika sürmüş. Bu iki örnek farklı modellere ait, birbiriyle kıyaslanmaz. Ortak sonuç net: her renk eklendikçe hem saat hem filament tüketimi hızla artıyor. Slicer, baskıdan önce harcanacak miktarı gösteriyor; renkli bir model seçmeden önce o rakama bak. Seçenekleri geniş görmek istersen çok renkli baskı sistemleri rehberi var.

Fiyat farkı ne kadar, hangisini almalısın?

Bambu Lab'in dolar liste fiyatları (Stacksheriff) şöyle: A1 mini 299 dolar, AMS lite'lı paketi 449 dolar. A1 399 dolar, AMS lite'lı paketi 559 dolar. Tom's Hardware mini'nin AMS lite'lı paketi için 459 dolar yazıyor; iki rakam birbirini tutmuyor. Bunlar dolar liste fiyatları, TL karşılığı değil. Kampanya fiyatları tarihsiz olduğu için bugünkü fiyat diye anılmaz.

Türkiye'de siparişten önce garantiyi kimin verdiğini, yedek parça ve servisin nerede olduğunu sor. AB mağazasının iade ve fiyat koruması koşullarının Türkiye'den siparişte geçerli olup olmadığı belli değil. Paket seçimi için Bambu Lab A1 Combo yazısına, diğer modeller için Bambu Lab 3D yazıcı rehberine bakabilirsin.

A1 mini şu kişilere uyuyor: masa alanı dar olanlara, ilk 3D yazıcısını alanlara, figür, organizer ve küçük yedek parça basanlara, kurulumda en az uğraşı isteyenlere. TechRadar mini'ye 5 yıldız vermiş. Aynı yazı alternatif olarak 260 × 260 × 260 mm hacimli, yerel dört renkli Anycubic Kobra X'i öneriyor.

A1 şu kişilere uyuyor: 180 mm'yi aşan parçalar basacaklara, 100 °C tabla isteyenlere, daha geniş ekranı ve Wi-Fi 5'i önemseyenlere, masada 385 × 410 mm ayırabilenlere. Zaten A1'in sahibiysen ve büyümeyi düşünüyorsan Bambu Lab A2L incelemesi yükseltmeye değip değmediğini anlatıyor.

Karar için bir adım yeter: basmak istediğin en büyük üç parçanın ölçüsünü al. Hepsi 180 mm'nin içindeyse mini'de kal; biri bile dışındaysa A1'e geç.

Sık sorulan sorular

A1 mini ile A1 aynı hızda mı basıyor?

İkisinin de azami hızı 500 mm/s, azami ivmesi 10.000 mm/s². Üretici değerleri aynı olduğu için hız tek başına seçim sebebi olmuyor.

A1 mini'de ABS basılır mı?

Bambu, ABS, ASA, PC, PA ve PET'i mini için önermiyor. PLA, PETG ve TPU ile çalışmak en doğrusu.

A1'e kasa takılabilir mi?

A1 için kasa seçeneği yok. Kapalı kasa gerekiyorsa farklı bir modele bakmak gerekir.

AMS lite ikisinde de çalışıyor mu?

Evet, AMS lite A1 serisi için üretildi. X1 ve P1 gibi Core XY modellerle uyumlu değil.

Çok renkli baskı neden bu kadar uzun sürüyor?

Her renk değişiminde nozzle'daki filament atılıp yenisi yükleniyor. Tom's Hardware'in mini incelemesindeki dört renkli itfaiye kamyonu tek renkte 4 saat 19 dakika sürecekken 22 saat 25 dakika sürmüş.

Hangisinin kurulumu daha kolay?

Mini'de montaj daha az: Bambu önceden monte olduğunu ve ilk baskıya yaklaşık 20 dakika sürdüğünü yazıyor, Tom's Hardware birkaç parçanın takılması gerektiğini söylüyor. A1'de portalı tabana vidalamak gerekiyor.

Kaynaklar

İlgili yazılar